
In the Weave of Creation
Ingår i entréavgift
Plats: Villa Abelin
Kan ett pionblad tala till en skiss? Kan vinden forma veck av papper och silke? In the Weave of Creation är en levande dialog mellan människans kreativitet och naturens eviga skönhet.
Upplev en utställning där fyra av Sveriges främsta modeskapare – Bea Szenfeld, Frida Jonsvens, Martin Bergström och Linnéa Samia Khalil – låter Norrvikens trädgårdar bli deras duk, musa och inspiration. I denna utställning förenas fyra helt olika kreativa uttryck, men med en gemensam källa: naturen som konstens moder. Följ den fascinerande processen från de första skisserna och prövningarna till de färdiga mästerverken, där varje detalj är en kärleksförklaring till Norrvikens unika trädgårdsmiljö.
Genom exklusiva insikter i skapandets resa får du ta del av det som växer fram - hur visioner, material och hantverk sammanflätas. In the Weave of Creation är en hyllning till samspelet mellan konst, mode och natur – och en utställning du inte vill missa.




Kreatörerna och verken

Bea Szenfeld
MIMAN är det andra verket i en serie bärbara skulpturer av Bea Szenfeld, inspirerat av Aniara – Harry Martinsons rymdepos där mänskligheten lämnar en förstörd jord, och superdatorn Miman blir sista bäraren av allt levande vi minns. Här får pappret röst. Det veckas, viskar och minner – om det vi älskar men glömmer, det vi hotar att förlora, och det hopp som ännu spirar.
“Jag ser naturen som den största designern. Den har redan uppfunnit allt. Mitt arbete handlar om att lyssna på den rösten och skapa i samklang med miljön.” Bea Szenfeld
Formgivaren Bea Szenfeld är en pionjär inom samtida svenskt mode. Hennes konstnärliga, experimentella plagg i udda material vittnar om ett ointresse för trender, skönhetsideal och kommersiell framgång. Szenfelds levande, säregna formspråk bottnar dels i hennes inspiration av naturen, dels i hennes starka drivkraft att testa outforskade idéer. Under långa dagar i ateljén förvandlas vita pappersark till vidunderliga skulpturala kreationer.

Linnéa Samia Khalil
I sitt verk ROSA har Linnéa Samia Khalil valt att arbeta med ett enda material: vit organza – spilltyg räddat från att slängas. I mötet mellan begränsning och frihet, mellan skörhet och styrka, växer ett verk fram där materialets egen vilja får styra. I stället för att tvinga fram en form, lyssnar Linnéa till vad tyget vill bli. Resultatet är ett organiskt uttryck – där transparens, rörelse och tyst dramatik gestaltar det levandes oregelbundna skönhet.
Linnéa Samia Khalil lämnade musikscenen 2020 och började skapa kläder i sin ateljé i Malmö. Hennes design är innovativ och präglad av nytänkande silhuetter och materialval. Med fokus på återbruk skapar hon unika plagg som går att hyra eller köpa i butiken Pampas. Hennes arbete har rönt stor uppmärksamhet, särskilt efter att hon designat eurovisionvinnaren Nemos voluminösa scenklädsel för ESC 2024.

Frida Jonsvens
I sitt verk KÄRLEKEN TILL DET BORTGLÖMDA låter modedesignern Frida Jonsvens fantasin slå rot i Norrvikens blomstrande trädgårdar. Här möter vi en praktfull blomsterkappa, där varje blomblad är unikt – skapat för hand av återbrukade gardiner, tyger och kristallkronor. Det en gång älskade, det glömda, det överblivna får blomma på nytt. Under kappan vilar en skimrande klänning av kristall, inspirerad av Victoriahusets arkitektur. Tillsammans bildar de en poetisk helhet – Norrviken gestaltad i tyg, färg och ljus.
Frida Jonsvens är modedesignern på allas läppar och inspireras av naturens kraft och färger. Hon arbetar med mycket färg, olika strukturer i tyger och även en hel del print. Mycket volym och maffigt fall i kjolarna. Hennes design är så långt ifrån skandinaviskt minimalist du kan komma. “Less is not more”, enligt Frida. Återbruk ligger varmt om hjärtat där gamla gardiner och tyger får nytt liv. Hon syr klänningar till kungligheter, galalejon och Nobelgäster och var kostymmakaren i Glada Hudiks film ”Catwalk”.

Martin Bergström
I sitt verk NORRVIKEN har konstnären och designern Martin Bergström låtit Norrvikens trädgårdar – och dess historiska vision om det kultiverade i möte med det vilda – bli utgångspunkt för en poetisk tolkning. Verket består av en 20 meter lång jaquardvävd textil och tapet – ett resultat av omsorgsfullt hantverk, där växterna försiktigt lösgjorts med skalpell från sina över hundra år gamla herbarieark, monterats på lager av akvarellbakgrunder och därefter digitaliserats för att bli ett mönster att väva och trycka.
Martin Bergström är en multidisciplinär konstnär och designer som arbetar i en stil som är djärv, abstrakt och organisk. Han rör sig fritt mellan mode, design och konst, eftersom han ser dem alla som delar av samma kreativa strävan. En idé kan därför lika gärna dyka upp på en klänning som på en vas eller i en målning. I Martins konst smälter poesi och humor samman på ett sömlöst sätt med inspirationer från blommor, svampar, rötter och växter. Hans skapelser har ställts ut i Madrid, Shanghai, Tokyo, Moskva, London och Stockholm.
Att bygga en upplevelse
Utställningen In the Weave of Creation är uppbyggd i nära samarbete mellan de medverkande kreatörerna, Norrvikens egna team och utställningsproducent Petra Trobäck. Med engagemang och känsla för form har våra medarbetare varit med och utformat utställningens inramning – från rumsuppbyggnad till blomsterarrangemang. Floristerna och dekoratörerna Helena Dahlberg och Maria Svensson står bakom blomsterinramningen till Frida Jonsvens verk Kärleken till det bortglömda.
Vi är stolta över att ha så mycket kreativ kraft och kunnande inom vårt eget team.


